Kiakadt Elon Muskra a német szövetségi bíróság, távoznak az X-ről
A független német szövetségi bíróságnak nem tetszik Musk politikai megnyilvánulása, ők is állást foglaltak.
A brit történész szerint a 80 éves tanulság az, hogy meg kell védeni az ukránokat, Hitler és Sztálin legfőbb áldozatait.
Németország különleges történelmi felelősséget visel, hogy Ukrajna továbbra is szabad és független legyen – szögezi le a Guardianban megjelent elemzésében Timothy Garton Ash. A brit történész szerint a Olaf Scholzéknak kettős kötelezettsége van: egyrészt bele kell egyezniük, hogy a lengyelek és mások Leopard 2 tankokat küldjenek Kijevnek, másrészt pedig magának is kell ilyeneket szállítania.
A történelem három vonatkozásban kötelezi Berlint. Nyolcvan éve ugyanilyen háborút vívtak ukrán földön. A tanulság ez esetben nem az, hogy német harckocsikat soha többé nem szabad felhasználni Oroszország ellen, bármit is csinál a Kreml, hanem hogy a harckocsikkal meg kell védeni az ukránokat, Hitler és Sztálin legfőbb áldozatait – írja az oxfordi történész.
Hozzáteszi: emellett Németország az oroszokkal kapcsolatos politikája hatalmas kudarcnak bizonyult a Krím megszállása után, a harmadik ok pedig az, hogy Ukrajna lerohanása után a német vezetés nem volt hajlandó leállítani az orosz energiahordozók vásárlását, mert féltette a gazdaságot, a munkahelyeket.
A tartós békét csak az hozhatja meg, ha Ukrajna fokozott katonai támogatást kap, így vissza tudja szerezni területeinek java részét és utána már az erő helyzetéből képes tárgyalni, véli a történész. Ám egy ilyen nagy ellencsapáshoz tankokra van szükség, és erre a Leopard 2-esek a legalkalmasabbak. Tizenkét európai országban kétezer darab van belőlük, nem beszélve a Bundeswehr készletéről, sorolja Ash, aki szerint a németek ebben az ügyben bátorságból is vizsgáznak: kérdés az, mennyire mernek szembeszállni Putyin nukleáris fegyvercsörtetésével, mennyire tudja legyűrni saját félelmeiket és kételyeiket, illetve hogy képesek-e megvédeni az ukránokat.
Nyitókép: MTI/Ujvári Sándor